-
Vi har plats för flera spelare! Ta med eller bjud in en kompis eller bekant som ni tror skulle uppskatta att vara med i laget till de tider vi har träningar. Eller be dem kontakta mig.
-
Vi har plats för fler ledare! Nu i uppstarten är det jag Martin Olander som är ansvarig ledare och Urban Söderberg som är assisterande ledare. Vi söker fler ledare, troligen bland föräldrar eller andra anhöriga. Ju fler vi blir desto enklare att få verksamheten i laget att fungera. Det ska fungera med träningar, kommunikation, utrustning etc. Så det finns många saker man kan hjälpa till med.
-
Träningstider! Detta är alltid ett problem för alla lag. Säsongens träningstider är egentligen redan fördelade men vi har i höst fått loss dessa tider:
Söndag 16/11 12.30-14.00 Skoghallen REDAN NU PÅ SÖNDAG
Söndag 30/11 10.00-15.30 Tassehallen (exakt tid får vi komma överens om)
Söndag 7/12 17.30-18.30 Tassehallen
Lördag 13/12 17.00-18.00 Skoghallen
Söndag 14/12 12.00-14.30 Skoghallen
Det kan även bli ytterligare tider, då med kort varsel.
Tills vi fått igång hur vi ska kommunicera inom laget, skriv till mig på sms eller epost om ni kan eller inte kan komma dessa tider.
-
Utrustning! Vi har idag fått låna 4 stycken sportstolar (inkl extra batterier) samt målburar. Vi vill i förlängningen köpa in egna stolar samt få till 2-4 sportstolar ytterligare och det kräver mycket pengar. Klubben, med mig och kassören i spetsen, kommer att arbeta med olika ansökningar för bidrag från stiftelser/organisationer och spons från företag. Har någon tips om företag som vill vara med är det alltid välkommet.
-
Medlem i Skoghalls IBK! Namn, mejladress och telefonnummer har jag redan fått från er. Jag behöver även få in personnummer, skicka det på enklaste vis till mig.
För att delta i Skoghalls Innebandys verksamhet krävs att du är medlem i föreningen.
Medlemsavgift: 250 kr
Medlemsavgift betalas av alla - spelare och ledare. Man kan även vara stödmedlem i Skoghalls Innebandy.
När vi kommer igång ytterligare, och även får till mer regelbundna träningstider och matcher, tillkommer träningsavgifter. Men det blir senare.
Nu på fredag har vårt A-lag i division 1 herrar hemmamatch mot Nilsby i Hammarö Arena kl 19.00. Vi har en tanke om att få chansen att visa upp oss i första periodpausen (ca 19.30). Jag vet att många är intresserade och nyfikna på Elinnebandy och vi kan då på enklaste vis köra en kort match, 2 mot 2, under 5-10 minuter. Ett sätt att sprida information om att vi nu är på gång! Vem skulle vilja vara med!?
Vi samlas senast 18.30 i hallen för att förbereda oss.
Svara på detta mail eller skicka sms till Martin
Har ni frågor eller funderingari övrigt? Bara att skriva eller ring till mig!
Martin Olander
Ordförande
ordforande@skoghallsinnebandy.se
+46 (0) 706 215505